user_mobilelogo

3b42a46f96e173ccb975cb8b7c27f462

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odsłonięto pomnik Polski Morskiej. Dokonali tego Andrzej Duda - prezydent RP, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Mariusz Błaszczak - minister Obrony Narodowej, kontradmirał Jarosław Ziemiański - inspektor Marynarki Wojennej, Bogusław Witkowski - prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Andrzej Królikowski - prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

- Dzisiaj wspominamy chwilę, w której stał się cud nad Bałtykiem. Kiedy to cała Polska wybudowała dla całej Polski - Gdynię, a w niej polski port nad Bałtykiem. Jestem przekonany, że odsłonięty dzisiaj pomnik będzie przypominał kolejnym pokoleniom, że Polska Morska jest nam bliska i to nie tylko w święto, ale każdego dnia – mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Na pomnik czekało bardzo wiele środowisk. Wraz z jego odsłonięciem oddany został hołd tysiącom polskich marynarzy i rybaków, polskim żeglarzom, polskim stoczniowcom, bez których nie byłoby dzisiaj wolnej Polski, wszystkim pokoleniom Polaków związanych z morzem. 


- Polska Marynarka Wojenna, w znaczeniu infrastrukturalnym wymaga odbudowy i to dzieło musi zostać zrealizowane. Jestem przekonany, że to zadanie uda nam się zrealizować, że na czterystulecie bitwy oliwskiej polska Marynarka Wojenna pod względem infrastrukturalnym będzie wyglądała inaczej, że będziecie mieli nowoczesne jednostki pływające, wyposażone w nowoczesny sposób, z nowoczesnym uzbrojeniem – mówił w Gdyni Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: http://gdynia.pl/co-nowego,2774/uroczyste-odsloniecie-pomnika-polski-morskiej,524335

Podczas uroczystości prezydent RP Andrzej Duda wręczył wyróżnienie starszemu marynarzowi Konradowi Romańczukowi, który bez wahania i z narażeniem własnego życia i zdrowia, wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe, ruszył na ratunek tonącemu, kilkunastoletniemu chłopcu. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak awansował marynarza do stopnia mata.

- Przed nami wiele wyzwań, aby budować Polskę, a wraz z nią Polskę Morską. Konieczna jest odbudowa przemysłu stoczniowego, całej gospodarki okrętowej, odbudowa floty i rybołówstwa, wzmacnianie potencjału portów morskich, które wplecione w system autostrad będą bardziej konkurencyjne - mówił Wojciech Szczurek. - Z perspektywy Gdyni to konieczność dokończenia autostrady A1, a także budowa w Gdyni Drogi Czerwonej. To połączenia, które sprawią, że towary z południa kraju, będą trafiały do celu poprzez polskie porty, a podatki i cła będą zasilać polski budżet państwa, a nie budżety naszych sąsiadów. Potrzebne jest wzmocnienie pozycji szkolnictwa morskiego, Akademii Marynarki Wojennej, a także Akademii Morskiej, którą mamy nadzieję uda się podnieść do godności Uniwersytetu Morskiego. Musimy odbudować i wzmocnić nasz potencjał obronny Marynarki Wojennej. Tu w Gdyni to temat bardzo bliski naszym sercom. Jesteśmy przekonani, że dowództwo Marynarki Wojennej powinno wrócić do Gdyni – podkreślił.

Gdynia od samego powstania jest symbolem Polski Morskiej. Tę wizję kreowała i umacniała m.in. Liga Morska i Rzeczna, i to właśnie ta organizacja stanęła na czele koalicji osób i organizacji, aktywnie zaangażowanych w sprawę budowy pomnika Polski Morskiej. Współpracowała w tym zakresie z Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, Polskim Towarzystwem Nautologicznym, Fundacją Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, Marynarką Wojenną i Akademią Morską w Gdyni.

- Cieszę się, że po wielu latach Gdynia i cała Polska doczeka się tego pomnika. Zasługują na to pokolenia ludzi, związanych z morzem, którzy swoje serca i talenty oddali Polsce morskiej – mówił Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

Jednocześnie w niedzielę obchodzono Święto Marynarki Wojennej. Święto Marynarki Wojennej tradycyjnie obchodzimy w ostatnią niedzielę czerwca. Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter, bo przypadały na dwie 100-letnie rocznice: odzyskania niepodległości oraz istnienia polskich sił zbrojnych na Bałtyku. Do Gdyni przyjechał zwierzchnik sił zbrojnych prezydent RP Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak, wojewoda Dariusz Drelich i Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Towarzyszyli im żołnierze Armii Krajowej, emerytowani marynarze oraz delegacje wojskowe z USA, Francji, Chin i Niemiec.

Źródło: http://klastermorski.com.pl