user_mobilelogo

pomnik ConradaDnia 3 sierpnia o godzinie 12:00, w 94. rocznicę śmierci marynarza, najwybitniejszego marynisty światowej literatury Josepha Conrada, pod jego pomnikiem w Gdyni tradycyjnie zostaną złożone kwiaty. Co roku pamięć Józefa Konrada Korzeniowskiego zostaje uhonorowana przez przedstawicieli Urzędu Miasta Gdynia, delegacje Urzędu Morskiego, Ligi Morskiej i Rzecznej, przedstawieicli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Związku Piłsudczyków oraz wielu stowarzyszeń. Uroczystość obywa się z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Nautologicznego.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

slideshow bottom

Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski (ur. 3 grudnia 1857 r. w Berdyczowie, zm. 3 sierpnia 1924 r. w Bishopsbourne), był pisarzem polskiego pochodzenia tworzącym w języku angielskim. Jego twórczość została uznana za klasykę literatury światowej XX w. Wykorzystał w niej swoją bogatą biografię, kładąc nacisk na ideały honoru, wierności, obowiązku i odwagi w walce ze ślepym, często okrutnym przeznaczeniem. Najbardziej znane dzieła o tematyce morskiej to m.in. „Murzyn z załogi Narcyza", „Tajfun", autobiograficzna powieść „Smuga cienia", utwory związane tematycznie z Malajami: „Lord Jim", „Ocalenie" oraz z Kongiem, np. „Jądro ciemności".

Gdyński pomnik Josepha Conrada autorstwa Zdzisława Kosedy i Wawrzyńca Sampa odsłonięto w 1976 roku. Ma kształt stylizowanego żagla przypominającego galion żaglowca, z popiersiem pisarza od strony frontowej. Poniżej żagla znajduje się cytat: „Nic tak nie nęci, nie rozczarowuje i nie zniewala jak życie na morzu". Z lewej strony cokołu napis: „Teodor Józef Konrad Korzeniowski 1857-1924". Z prawej strony cokołu napis: „Joseph Conrad". Nad cokołem z tyłu pomnika autograf pisarza oraz tytuły kilku jego dzieł: „Tajfun", „Lord Jim", „Zwycięstwo", „Smuga cienia", „Jądro ciemności".